Twilight Hack/fi

< Twilight Hack
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Twilight Hack icon

Twilight Hack toimii System Menu 3.4 versioon asti. Jos sinulla on System Menu 4.0 tai uudempi, käytä Bannerbomb exploittia Homebrew Channelin asentamiseen.

Twilight Hack käynnistetään/ajetaan pelaamalla The Legend of Zelda: Twilight Princess muokattua tallennusta, joka ajaa homebrew-ohjelman SD-muistikortilta. Toimivat homebrew-ohjelmat löytyvät sivulta Homebrew-ohjelmat.

Twilight Hack 0.1beta1 on yhteensopiva System Menu 3.3:n ja aiempien kanssa. Twilight Hack 0.1beta2 on yhteensopiva vain System Menu 3.4:n kanssa.

Lataa

Fanmail tänne: Twiizers Fanmail

Käyttö / Asentaminen

 
Levyn sisäreuna ja sarjanumero

Vaatimukset:

  • SD/SDHC-kortti (tai mini/microSD-kortti SD-adapterin kanssa)
  • SD-kortinlukija
  • The Legend of Zelda: Twilight Princess, jota on pelattu ainakin yhden kerran
  • Homebrew-ohjelma, jonka haluat käynnistää

Zip-tiedoston sisältä löytyy muokattu tallennus kolmelle eri alueelle. Voit kopioida kaikki ne SD-kortillesi, mutta tarvitset vain sen, joka vastaa Sinun versiotasi Zelda: Twilight Princessistä. Helpoin tapa tarkistaa versiosi, on verrata sarjanumeroa levyn sisäreunasta allaolevaan taulukkoon. On kuitenkin luultavaa, että omistat Eurooppalaisen version (/private/wii/title/rzdp/data.bin), ellet ole tilannut peliä ulkomailta.

Alue Sisäreunan teksti Tiedosto Talennus paikka
Eurooppa/Australia (EUR) RVL-RZDP-0A-0 JPN /private/wii/title/rzdp/data.bin Twilight Hack
Aasia (JPN) RVL-RZDJ-0A-0 JPN /private/wii/title/rzdj/data.bin Twilight Hack
Amerikka (USA) RVL-RZDE-0A-0 JPN /private/wii/title/rzde/data.bin TwilightHack0
Amerikka (USA) RVL-RZDE-0A-0 USA /private/wii/title/rzde/data.bin TwilightHack0
Amerikka (USA) RVL-RZDE-0A-2 USA /private/wii/title/rzde/data.bin TwilightHack2

Kohta kohdalta

  1. Aloita formatoimalla SD-kortti FAT16 tiedostojärjestelmään ellei se ole sitä jo valmiiksi (Windowsissa kortin tiedostojärjestelmä näkyy muodossa "FAT"). FAT32:n pitäisi toimia uusimmalla versiolla.
  2. Kopioi "private" kansio SD-kortillesi.
  3. Siirrä tiedosto (elf tai dol) SD-korttisi juureen. "boot.elf" tai "boot.dol" ovat sopivat tiedosto nimet.
  4. Laita SD-korttisi Wiihin ja käynnistä se.
  5. Mene: Wii Options --> Data Management --> Save Data --> Wii.
  6. Etsi Zeldan tallennus, paina siitä, paina "Erase" ja valitse Yes.
  7. Avaa SD-kortti ja valitse "Twilight Hack" -tallennus pelisi alueen mukaisesti.
  8. Paina Copy ja sitten Yes. Palaa takaisin System Menuun.
  9. Aseta The Legend of Zelda: Twilight Princess peli konsoliin ja käynnistä peli.
    • Lataa "Twilight Hack" -tallennus.
  10. Pelissä: kävele taaksepäin tai puhu edessä seisovalle miehelle.
  11. Nauti.

Muutos-historia

0.1beta2

  • Kiertotie System Menu 3.4:ään, toimii vain kerran asennuksen jälkeen. Järjestelmä poistaa muokatun pelitallennuksen joka kerta, kun olet käyttänyt sitä tai sammuttanut pelikonsolin.
  • Joudut kopioimaan pelitallennuksen pelikonsoliin joka kerta, kun haluat käyttää sitä.

0.1beta1

  • Twilight Hack on yhteensopiva System Menun 3.3 version kanssa.
  • Parannettu video konfiguraatiota. Koko "console" pitäisi näkyä kaikissa video-moodeissa, ja tekstin rullausta on parannettu.
  • USA version kaksi eri tallennusta on pakattu samaan tallennus tiedostoon. Valitse tallennus-ruutu, joka vastaa pelisi sarjanumeroa/aluetta.
  • Uudet tallennuskuvakkeet on tehnyt drmr. Uudet kuvakkeet kertovat mikä versio tallennuksesta on millekin alueelle.
  • Tämä versio yrittää ladata boot.dol tiedoston, ja siirtyy boot.elf tiedostoon, jos boot.dol tiedostoa ei löydy.
  • Monia pieniä parannuksia.


FAQ

  • Voinko käyttää Twilight Hackia System Menu 4.0:ssa tai uudemmassa versiossa?
Twilight Hack ei ole yhteensopiva System Menu 4.0:n tai uudempien kanssa. Käytä Bannerbomb exploittia.
  • Voiko sillä ladata tiedostoja sisäiseltä SD-korttipaikalta?
Kyllä.
  • Voinko käynnistää GameCuben homebrew-ohjelmia tällä?
Et.
  • Toimiiko tämä uuden 3.4 päivityksen kanssa?
Kyllä, mutta päivittäminen ei silti ole suositeltavaa
  • Entä meidän tämän hetkiset tallennukset?
Ei ole helppoa keinoa yhdistää kahta eri tallennusta. Käytät tätä keinoa asentaaksesi Homebrew-kanava, sitten kopioi vanha tallennuksesi paikalleen.

FAQ sivu: Wiibrew FAQ

Tunnetut virheet

  • Ladattuasi tallennuksen, Wii Remoten kursori saattaa jumittua ruudun alareunaan ja pysyä siellä. Se on puhtaasti kosmeettinen virhe, eikä vaikuta muuten. Wiimoten kursori palautuu normaaliksi konsolin uudelleen käynnistyksen jälkeen.